NDI Nedir?

NDI, (Network Device Interface) uyumlu ürünlerin kendi aralarında yerel  bir ağ (LAN) üzerinden video ve ses kaynaklarını birbirleri ile paylaşmasını sağlamak için NewTek tarafından geliştirilmiş, telif ücreti olmayan bir protokoldür.

Dünyanın yazılım tabanlı en yaygın IP video standartı  olan NDI, NDI sürüm 5 ile artık lokal ağ dışında Public IP adresi üzerinden de hizmet vermeye başlıyor. Milyarlarca cihaz kullanarak yüksek kaliteli, düşük gecikmeli canlı bir yayını gerçek zamanlı olarak başkalarıyla kolayca paylaşma imkânı sağlayacak.

NDI 5’in kısa bir süre içerinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. NDI 5, canlı yayın içerik üretimi için tüm sınırları ortadan kaldıracak. Herhangi bir cihaz, herhangi bir konum artık fark etmeyecek.

Basit, ölçeklenebilir ve son derece hızlı olan NDI protokolü iş akışları oluştururken zamandan tasarruf etmemizi sağlar, maliyeti düşürür ve tüm bunları sağlarken kaliteden asla ödün vermez.

NDI’ın kısa Tarihçesi..

NDI ™,  (Network Device Interface)  en basit anlatımıyla Network üzerinden broadcast kalitesinde görüntü ve ses taşıma protokolüdür. NDI Newtek tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu telifsiz bir standarttır. Gelişen teknolojiyle birlikte yayıncılığın geleceği  ağ tabanlı dağıtım çözümlerine doğru ilerlemektedir. NDI esnek ve çok yönlü bir çözümdür, bir kaynağı network üzerinden birden çok yöne paylaştırmaya izin vermektedir.Bu yüzden sektöre özgü bağlantı formatlarının (HDMI,SDI vb.) yerini alması kaçınılmazdır. NDI, yerel bir network ağı üzerinden iki yönlü çalışabilmektedir. NDI kısaca, standart Ethernet ağları üzerinden yüksek kaliteli, düşük gecikmeli, kare hassasiyetinde sahip çift yönlü, gerçek zamanlı video ve ses iletimi sağlayan ücretsiz bir protokoldür. Canlı profesyonel videonun mevcut IP altyapısı üzerinden dağıtımına izin verecek şekilde tasarlanmıştır, kullanıcıları donanım kısıtlamalarından kurtarır, daha düşük maliyet ve dağıtım süresi avantajları sağlar.

NDI, (Network Device Interface) Ağ Cihazı Arayüzü anlamına gelir ve NewTek tarafından geliştirilmiştir. NewTek NDI’yı ilk defa 2015 yılında duyurdu ve protokol 2016’nın başlarında kullanıcılara açık hale getirildi. 2017’de, protokolün 3.0 sürümü (NDI-HX support, Option for multicast transport with FEC, PTZ support) yayımlandı.

NDI 3.0 versiyonu ile birlikte çoklu noktaya yayın desteği, içeriğin aynı anda birden çok hedefe yönlendirilmesi, çok daha düşük bant genişliği (NDI-HX) kullanımı ve PTZ kamera desteği gelmiştir.

NDI HX, H.264 video sıkıştırma standartını kullandığı için, Wi-Fi ve 4G ağları gibi düşük bant genişliğine sahip senaryolarda rahatlıkla kullanılabilen hızlı bir kodlayıcıdır. Ancak H.264 yüksek çözünürlükler için yeterli bir standart değildir.

2019’da ise NDI 4.0 sürümü (Multi-TCP Transport mode, HDR 16-bit support, Native synchronized recording, Discovery Server, NDI HX2) yayımlandı.

Bu versiyonla birlikte birçok yeni özellik daha eklenmiştir.

2021 NDI 5.0 ile yayıncılıkta yeni bir devrim başlıyor..

 

#4kpromedya

No images found!
Try some other hashtag or username